تبلیغات
آموزش برنامه نویسی و حسابداری در اکسل - تعریف متغیر ها در VBA
تعریف متغیر ها در VBA
نوشته شده توسط محسن در ساعت 08:20 ق.ظ
تعریف متغیرضمنی (Implicit Declaration) :

مجبور نیستیم قبل از استفاده از یک متغیر . آن را تعریف کنیم . کافی است دستور زیر را به کد اضافه کنیم .

Tempval=6

به طور خودکار . متغیری به نام Tempval از نوع Variant ایجاد می شود . و مقدار عددی 6 به آن اختصاص می یابد . به وجود این مشکل فعلی این است که در صورتی که نام متغیر را در دستور بعدی غلط تایپ کنیم . منجر به بروز خطاهای اساسی در کد شما خواهد شد . برای مثال اگر به جای Tempval از نام  Temval استفاده کنید . VBA متوجه نمی شود که شما از هر دو کلمه یک منظور را دنبال می کنید . وفرض می کند که Temval یک متغیر جدید است . متغیر قبلی وجود دارد اما دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد . اکنون دو متغیر متفاوت داریم . هر چند ما فکر میکینیم تنها یک متغیر داریم . این امر می تواند منجر به بروز مشکلات جدی شود که یافتن و بر طرف کردن آن ها در کد . مدت زمانی را تلف می کند .


تعریف صریح متغیر ( Explicit Declaration) :

برای پرهیز کردن از بروز مشکل در نام گذاری نادرست متغیرها . می توانید VBA را طوری تنظیم کنید که همیشه در مواجهه با متغیری که اعلان نشده است . یک پیغام خطا صادر کند . برای انجام این کار باید به بخش تعریف ها (declarations در ماژول کد بروید . اگر در پنجره VB  Editor در قمست Module کلیک کنید.خواهید دید که یک عنوان با نام General در بالا و سمت چپ پنجره ماژول و یک عنوان با نام (Declaration) در بالا و سمت راست پنجره ماژول وجود دارد . دستور زیر را تایپ کنید . به محض آن که یک متغیر را تایپ کنید . خطی به صورت خودکار در زیر ان ظاهر می شود تا مشخص کند در بخش تعریف ها قرار دارید :

Option Explicit

این کار باعث جلو گیری از به کارگیری تعریف های ضمنی متغیر می شود . حال باید Tempval را تعریف کنید :

Dim Tempval

استفاده از شیوه تعریف فوق ( ضمنی یا صریح ) بستگی به سلیقه شخصی کاربر دارد . در اغلب موارد استفاده از تعریف ضمنی متغیر باعث بالا رفتن سرعت کد نویسی می شود . چون مجبور نیستید پیش از استفاده از متغیر ها . ان ها را تعریف کنید . کافی است شما دستورات را  صادر کنید . VBA خودش بقیه کارها را انجام می دهد . البته همان طور که قبلا گفته شد این کار می تواند منجر به بروز خطاهایی شود . مگر آن که حافظه خوبی برای به خاطر سپردن متغیرهایی که استفاده می کنید داشته باشید و از تجربه  کافی در رابطه با کاری که انجام می دهید نیز برخوردار باشید . استفاده از تعریف ضمنی متغیرها می تواند فهم کد ما را برای دیگران نیز مشکل کند . استفاده از Option Explicit . بهترین راه حل است و کمک می کند تا خطاهای زمانی اجرای کمتری رخ دهد .

»
 
 

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ