تبلیغات
آموزش برنامه نویسی و حسابداری در اکسل - استفاده از تابع sumproduct
استفاده از تابع sumproduct
نوشته شده توسط محسن در ساعت 08:42 ق.ظ
تابع SumProduct یک روش ماهرانه را برای جمع زدن حاصل ضرب ها ی مختلف در طول دامنه هایی از مقادیر . فراهم می سازد . این تابع تنها حاصل ضرب های مربوط به دامنه های جداگانه را جمع نمی زند . بلکه حاصل ضرب هایی از مقادیری را تولید می کند . که در دامنه های مختلف دارای موقعیت یکسان است . سپس آن حاصل ضرب ها را جمع می بندد . ساختار کلی این تابع به صورت زیر میباشد :


=SumProduct(Array1,Array2,Array3,........)

آنچه که مورد نیاز است  . این است که تمام این دامنه ها دارای یک اندازه باشند یعنی تعداد ردیف ها و ستون ها ی آنها برابر باشند  .تا 30 دامنه مجاز است و حداقل 2 دامنه مورد نیاز است .

تابع SumProduct ابتدا با ضرب کردن اجزا از طریق موقعیت آنها . در طول دامنه ها کار خود را انجام می دهد و سپس نتایج را با هم جمع می زند . 
هر چند ممکن است این تابع گیج کننده باشد اما درواقع دارای کاربرد ماهرانه ای است . تصور کنید که فهرستی از واحدهای فروخته شده یک محصول دارید و فهرست دیگری هم دارید که در برگیرنده قیمت محصولات است . باید مجموع فروش ها را بدانید . هر مقداری برابر با تعداد واحدهای فروخته شده ضرب در قیمت آن واحد است . اگر در ایام قدیم از صفحات گسترده استفاده می کردید . مجبور بودید از یک ستون اضافی استفاده کنید . تا ابتدا رقم مربوط به فروش هر واحد را در قیمت آن ضرب کنید . سپس آن مقادیر را با هم جمع بزنید .

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید تعداد هر جنس فروخته شده در قیمت واحد آن ضرب شده و سپس کل مقادیر با هم جمع زده خواهد شد . فرمول وارد شده در سلول D7 به صورت زیر خواهد بود :=SUMPRODUCT(C3:C6,D3:D6)

»
 
 

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ