تبلیغات
آموزش برنامه نویسی و حسابداری در اکسل - جمع زدن در اکسل
جمع زدن در اکسل
نوشته شده توسط محسن در ساعت 08:41 ق.ظ

در این پست شما ابتدا با نحوه جمع زدن مقادیر در اکسل آشنا شده و سپس نحوه جمع زدن مقادیر بر اساس یک شرط و بیش از یک شرط آشنا خواهید شد .
برای جمع زدن مقادیر در اکسل شما می توانید از تایع Sum استفاده کنید . ساختار کلی این تابع به شکل زیر میباشد :

Sum(number1,number2,number3,.......)

که Number همان آرگومنتها هستند که یک سری از 30 ورودی را تشکیل می دهند . این ارگومنتها می توانند عدد . فرمول .دامنه ها  یا مراجع خانه های کاربرگ باشند  که به خانه های عددی ارجاع داده می شوند . تابع Sum  آرگومنتهایی را که به مقادیر متنی . مقدارهای منطقی  یا به خانه های خالی کاربرگ ارجاع داده می شود را نادیده می گیرد .


همانند تصویر زیر فرض کنید که شما مقادیر فروش 6 ماهه اول سال را در سلولهای اکسل وارد کرده اید و حال قصد دارید جمع این فروش 6 ماهه را در سلول A8 وارد کنید . برای انجام این کار شما می توانید در سلول A8 فرمول زیر را وارد کنید .


=SUM(B2:B7)


جمع زدن در اکسل

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید جمع فروش 6 ماهه شما در سلول A8 نمایش داده خواهد شد .جمع زدن بر اساس یک شرط : (نحوه استفاده از تابع SumIf)حال فرض کنید شما قصد دارید جمع فروش هایی را که مبلغ انها بیش از 1.900.000  میباشد را مشخص کنید . در این حالت شما باید عمل جمع زدن را بر اساس یک شرط انجام دهید . شما برای جمع مقادیر بر اساس یک شرط می توانید از تابع Sumif استفاده کنید . ساختار کلی این تابع به صورت زیر  میباشد :

=Sumif(range,criteria,[sum_range])

range  : در این آرگومنت شما باید محدوده مورد نظر خود را برای جمع زدن تعیین کنید که در این مثال محدوده A2:A7 میباشد .

criteria : در این آرگومنت شما باید شرط خود را که عمل جمع زدن بر اساس آن باید انجام شود را تعیین کنید .

sum_range : این آرگومنت به صورت اختیاری میباشد . که شبیه اولین ارگومنت میباشد . و شما باید محدوده مورد نظر خود را تعیین کنید .

با توجه به توضیحات بالا حال برای جمع زدن فروش هایی که مبلغ آنها بیش از 1.900.000 هست شما می توانید از فرمول زیر استفاده کنید :

=SUMIF(B2:B7,">1700000",B2:B7)

جمع زدن مقادیر بر اساس بیش از یک شرط : (نحوه استفاده از تابع SumIfs)مثال :  فرض کنید که شما مالک مغازه لباس فروشی هستید . در این مغازه 2 نفر به نام های علی و رضا به همراه خود شما مشغول فعالیت و کسب و کار هستید . دو ماه از سال به پایان رسیده است و شما وارد ماه خرداد شده اید . و حال قصد دارید بر اساس اطلاعات وارد شده در سلولهای اکسل میزان اجناسی که توسط رضا  و در ماه فرودین  به فروش رسیده است را تعیین کنید .


نحوه استفاده از تابع sumifs


 فرض کنید اطلاعات فروش این دو ماهه بر همانند تصویر بالا در سلولهای اکسل وارد شده اند . و حال شما قصد دارید مبلغ کل فروش های علی در فروردین ماه را تعیین کنید . همانطور که بیان شد شما باید عمل جمع را بر اساس دو شرط زیر انجام دهید :

1- فروش توسط علی انجام شده باشد .
2- فروش در فرودین ماه انجام شده باشد .

بنابراین شما برای انجام عمل جمع بر اساس بیش از یک شرط باید از تابع SumIfs  استفاده کنید . که ساختار کلی  این تابع به صورت زیر میباشد  :

=Sumifs(sum_range,criteria_range1,criteria1,criteria_range2,criteria2,........)

sum_range : در این آرگومنت شما باید محدوده ای را که قصد جمع زدن آن را دارید تعیین کنید . در این مثال شما قصد جمع زدن فروش های انجام شده را دارید . بنابراین محدوده مورد نظر شما D2:D20 میباشد .

criteria_range1 : در این آرگومنت شما باید محدوده اولین شرط خود را تعیین کنید . در این مثال اولین شرط شما این است که فروش ها توسط علی انجام شده باشد . بنابراین محدوده مورد نظر شما محدوده B2:B20 میباشد .

creteria1 : در این آرگومنت شما باید شرط خود را برای محدوده ای که در آرگومنت قبلی وارد کرده اید را تعیین کنید .
در این مثال شما قصد دارید فروش هایی  را توسط علی انجام شده است را تعیین کنید بنابراین شرط شما نام علی میباشد .

حال با ساختار کلی این تابع آشنا شدید وقت ان است که جواب را پیدا کنید . و میزان فروش فروردین ماه توسط علی را مشخص کنید . برای انجام این کار شما می توانید از تابع زیر استفاده کنید :=SUMIFS(D2:D20,C2:C20,C2,B2:B20,B2)

همانطور که خواهید دید بعد از وارد کردن این فرمول مبلغ 3.900.000 ریال نشان داده خواهد شد . که این مبلغ میزان فروش توسط علی در فرودین ماه را نشان می دهد . شما می توانید با وارد کردن فرمول زیر میزان فروش در فروردین توسط رضا را هم تعیین کنید :

=SUMIFS(D2:D20,C2:C20,C2,B2:B20,B3)

بعد از وارد کردن فرمول بالا مبلغ 2.206.000 نشان داده خواهد شد که این مبلغ میزان فروش توسط رضا در فروردین ماه را نشان خواهد داد .همانطور که می دانید اکسل شامل توابع بسیار زیاد و متنوعی میباشد :
1- توابع متنی
2- توابع آماری
3- توابع محاسباتی و........

که در فضای مجازی به بعضی از این توابع پرداخته خواهد شد . برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه یادگیری استفاده از توابع اکسل و فرمول نویسی در این نرم افزار شما می توانید آموزش فرمول نویسی در اکسل  را با کلیک بر روی لینک زیر تهیه کنید و بعد از تحویل در درب منزل وجه آنرا پرداخت نمایید .خرید پستی آموزش فرمول نوسی در اکسل


»
 
 

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ