تبلیغات
آموزش برنامه نویسی و حسابداری در اکسل - مختصری از ماکرو ها و Visual Basic For Application
مختصری از ماکرو ها و Visual Basic For Application
نوشته شده توسط محسن در ساعت 06:44 ب.ظ

ماکرو چیست؟

در بعضی از ساعات روز به هنگام کا با برنامه excel  ممکن است در حال انجام کاری باشید که شاید چندین بار قبلا آن را انجام داده اید یا ممکن است مجبور باشید که یک کار را چندین بار تکرار نمایید. این کار ممکن است محاسبات ساده ریاضی . کشیدن نمودارها. فیلتر کردن اطلاعات و مواردی مانند این باشد.

در این مواقع شاید شما هم مانند بیشتر کاربران که با اینگونه کارهای تکراری روبه رو می شوند. بارها آرزو کرده باشید که ای کاش راهی وجود داشت که انجام این کارها را آسان تر میکرد و زمان کمتری برای آن نیازبود.

حال چه باید کرد؟نظرتان چیست اگر بدانید این کار را به صورت خودکار و از طریق اجرای دستوراتی مخصوص وفقط با فشردن یک کلید یایک دکمه میتوان انجام داد؟

این کاری است که فقط توسط VBA میتوان انجام داد.شما از VBA استفاده می کنید تاچیزی را که به آن ماکروگفته میشود ایجاد نمایید که در واقع مجموعه ای از برنامه هاست که در نظر دارید اجراشوند

وظیفه vba

VBA یک زبان برنامه نویسی است که به صورت ویژه برای ماکرو طراحی شده است. شنیدن عبارت VBA ممکن است در دلتان ترس کوچکی ایجادکند ولی مطمئن باشید بزرگ ترین نتیجه استفاده از آن این است که این زبان برنامه نویسی بسیارآسان تر از دیگر زبان های برنامه نویسی است.

اگر می خواهید که تا حد امکان از نوشتن برنامه اجتناب کنید و کارهای روزمره آسان تر انجام شوند. VBA شما را قادر می سازد تا ماکروهای خود را ذخیره و سپس ضمیمه دکمه هایی نمایید که داخل همان WORKBOOK قراردارند و بعدا با اجرای آن ها کارهای خود را به سادگی انجام دهید.

البته اگر می خواهید به صورت صحیح و بهینه از قابلیتهای VBA استفاده نمایید باید ارتباط خود را با کدهای برنامه نویسی بیشتر کنید.

توجه : اگر شما یک کاربر مبتدی VBA هستید یا تازه قصد دارید شروع به یادگرفتن VBA  کنید به شما پیشنهاد می کنم که حتما اموزش استفاده از ماکروها را از آدرس کلیک بر روی لینک خرید پستی نمایید.

VBA این امکان را به شما می دهد که به صورت خودکار یک ماکرو را ایجاد نمایید آن هم از طریق ضبط کردن مجموعه ای از مراحل مختلف که در برنامه انجام می دهید.این روش راحت ترین روشی است که می توان یک ماکرورا ایجاد کرد.با استفاده از این روش کار ضبط ماکروها را شروع کرده و سپس با اجرای آن ماکرو می توانید کارهای ضبط شده را بارها و بارها تکرار نمایید.

قسمت ضبط کردن ماکرو در VBA تمام کارهایی را که پس از شروع عملیات ضبط کردن انجام می دهید به خاطر سپرده و آن ها را به صورت کدهای نوشته شده در VBA ترجمه و سپس در جایی ذخیره میکند تا بتوانید بعدا آن ها را به راحتی اجرا کنید.

سوالی که در این جا مطرح می شود این است که چه چیزی داخل ماکرو ضبط می شود؟

این چیز می تواند شامل تمام اعمالی باشد که اغلب اوقات انجام می دهید. مانند بازکردن یک فایل جدید . کپی کردن یک سلول در سلول دیگر . ذخیره کردن فایل. کشیدن نمودارها و موارد دیگر.

 

 

نکته : برای اضافه کردن تب Developer  به  ریبون نرم افزار اکسل مراحل زیر را انجام دهید :

از منوی file  گزینه options  را انتخاب نمایید . در پنجره Excel Options  و در سمت چپ گزینه Customize Ribbon   را انتخاب نمایید. در این پنجره و از کادر سمت راست تیک گزینه Developer  را زده و برروی ok  کلیک نمایید.همانطور که می ملاحظه می کنید تب Developer  به نرم افزار اکسل اضافه خواهد شد.

 برای باز کردن پنجره VBA میتوانید در محیط برنامه اکسل با فشرن کلیدهای ترکیبی ALT+F11 این کار را انجام دهید.
آموزش جامع حسابداری در اکسلآموزش جامع و کاملا حرفه ای اکسل
آموزش فرمول نویسی در اکسلآموزش جامع حسابداری در اکسلآموزش جامع و کاملا حرفه ای نرم افزار اکسل
آموزش کار با ماکروهاآموزش آفیس 2010
آموزش کامل کا با ماکروهاآموزش جامع ویژگیهای نرم افزار اکسل 2010آموزش آفیس 2010
فرمول ها و توابع در اکسلآموزش پیشرفته توابع و فرمولهای اکسلآموزش پیشرفته ساخت و ویرایش انواع نمودارها در اکسل 2010

 


»
 
 

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ